Tõusev täht

Erik Rajamäe on Keila Kooli 11. R klassi noormees, kes rahvusvahelisel muusikapäeval rõõmustas kuulajaid suurepärase klaverimänguga. Tema osavate näppude alla kõlasid W. A. Mozarti ja F. Chopin heliteosed ja F. Liszti Ungari rapsoodia nr. 6.

Kas koolikaaslaste ees on raske esineda?

Ei ole. Olen käinud mängimas Moskvas ja Põhja – Iirimaal väga range žürii ees ja see oli  tunduvalt hullem, kui esinemine koolikaaslaste ja õpetajate ees, kes muusikat nii peenelt ei mõista.

Tõid kuulajateni kolme erineva helilooja teosed. Kui keeruline oli Sinu jaoks ühelt heliteoselt teisele üleminek?

Minu jaoks ei olnud see väga raske. Kui kahe teose esitamise vahele saab jätta väikse vahe, hetke, kus saad keskenduda, siis peaks kõik korda minema.

Tõesti, iga helilooja nõuab omamoodi lähenemist. Hetkel on minu jaoks kõige raskem Chopin. Suhteliselt raske helikeel, keerulised mustrid, mis tuleb pähe õppida. Vaatamata sellele, et Chopin on üliraske, ma naudin tema mängimist. Kõige mängulisemad heliloojad on Beethoven ja Mozart.

Kui kaua oled klaverit õppinud?

Klaverit hakkasin alles hiljuti õppima professor Lauri Väinmaa juures. Enne seda olin 8 aastat seotud orelimänguga. Vahetasin instrumenti, sest vajasin midagi uut. Minu jaoks on orel ja klaver raskusastme poolest ühel pulgal. Orel ei ole küll nii tehniline, keerulisust lisab jalgade töö. Klaver võib minna tehniliselt raskeks just kätele.

Kuulates Sinu suurepärast mängu, siis ilmselt harjutad iga päev?

Harjutamine oleneb nii mitmest tegurist. Näiteks olen koolis poole kohaga teadusringi  juhendaja, seega harjutan pikemalt just reedel ja laupäeval. Muusika on kindlasti mu tuleviku üks osa. Hetkel teen ma seda nautimise pärast, ei mingil muul põhjusel.

Kas Sa oled andekas?

Jah, ma pean ennast andekakas ja usun, et ka õppejõud peavad. Mul jäävad noodid väga kiiresti meelde ja ma suudan peast mängida lugusid, mida olen näiteks 5 aastat tagasi esitanud. Pianistil peab olema hea stiilitunnetus. Sellega pean tööd tegema. Mozartit mängitakse kergelt, Chopin kirglikult. Need on nüansid, mis teevad pianistist professionaali.

Soovime Erikule jõudu - jaksu ning jääme ootama uut kontserti!