Laske mardil tuppa tulla

Mardi- ja kadripäevaga seotud legend räägib, et ennemuiste elanud abielupaar Mart ja Kadri. Nad olnud väga helded, aidanud igaüht. Kuuldes, et ühes külas on palju haigeid, läinud Mart ja Kadri kohe sinna nende eest hoolt kandma. Viljapeksmise järel käinud Mart ja Kadri igal sügisel vaestele ande korjamas. Mart enne, Kadri paar nädalat hiljem. Muist inimesi hakanud Marti ja Kadrit niisuguse korjamise pärast pilkama, teised aga kiitnud neid sellepärast, neile igast oma saagist osa andes. Pärast Mardi-Kadri surma katsunud mõned head inimesed nende tegevust jätkata ja korjanud nende surmapäeval ande vaestele edasi. Sedaviisi tekkinud mardi- ja kadripäeva pühitsemine.

Martide jooksmine perest perre ja nende kostitamine tõi uskumuste kohaselt  põldudele õnnistust.

Mardilaupäevaks tehti tare kenasti korda, kuna  martidel oli kombeks kõik nurgad üle vaadata ja laokil asjad keset tuba sikutada ning nende kohta seletust nõuda. Mardid olid kanged ka lapsi kontrollima, vallatud, laisad ja kombetud rüblikud võisid karistatud saada. Lahkudes soovisid mardid pereisale head viljaõnne, pereemale head karjaõnne, tüdrukutele head peiuõnne, poistele head pruudiõnne

Mardipäev oli meeste püha ja nii käsidki santideks peamiselt mehed, Mardisandid määrisid näod tahmaseks ning panid valevurrud ette ja kasukad pahempidi selga.

Tänaseks on uskumused ja kombed muutunud ning mardisandiks võivad ennast maskeerida kõik, kel vähegi soovi. Tahmase näo võib üldse ära jätta.

Keila Kooli pargimajas toimub esmaspäeval, 9. novembril  MARDI- ja KADRIPÄEVA stiilipäev.

Kõik õpilased ja õpetajad on kooli oodatud mardi- ja kadrisantidele kohaselt.

Otsi kapist välja pahupidi pööratud kasukad, villased kampsunid, maskid, pikad (valged) seelikud, kübarad. Värvidest eelista musta, halli, pruuni, valget.

Martidel olgu kriimud näod, kadridel ilusad punased põsed!

Kadrid toovad karjaõnne, mardid aga viljaõnne!

Keila Kooli põhjamajas toimub teisipäeval, 10. novembril MARDIPÄEVA STIILIPÄEV.

Kõik õpilased ja õpetajad oodatud kooli mardisantidele kohastes rõivastes. Vanaisade vanad ja kulunud kuued, lohvakad kampsunid ning  linased püksid on sel päeval eriti sobilikud kehakatted.

Stiilipäeva märksõnad: pahupidi pööratud kasukad, villased kampsunid, mardimaskid jms.

Riietuse värvid: must, hall, pruun

Loovat lähenemist!