Keila Kooli lastekoor (dirigent Kadi Härma) taas võidukas!

Reedel, 11.mail 2018 toimus Keila Koolis Harjumaa tublimate koolikooride laulupäev. Eelmisel kahel korral olid palutud vaid lastekoorid, sel aastal osalesid esmakordselt ka mudilaskoorid – meie koorilaulu tulevik. Tegemist oli laulupäevaga, mis on pühendatud Eesti koolimuusika suurkujule, lastekoori Ellerhein asutajale ja pikaaegsele peadirigendile Heino Kaljustele. Laulupäeva „Laula, laula, suukene!" patroon on Heino Kaljuste poeg, maailmas tunnustatud dirigent Tõnu Kaljuste, kes saatis osalevatele kooridele ja nende õpetajatele videotervituse.

Nagu eelmistelgi kordadel, nii ka seekord hindas koore kõrgetasemeline žürii.  Mudilaskoore panid pingeritta Koorijuhtide ja Muusikaõpetajate Harjumaa Ühingu esimees Heli Karu, koorijuht ja laulja Veronika Portsmuth ning žürii esimees Aarne Saluveer.

Lastekoore hindasid Eesti Muusikaõpetajate Liidu auliige Ene Üleoja, Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia muusikapedagoogika instituudi juhataja Kristi Kiilu ning žürii esimees Rahvusooper Estonia poistekoori dirigent Hirvo Surva.

Päev algas Keila Kooli õpilaste Katariina Loogi ja Siim Ülavere muusikalise tervitusega, nad laulsid E. Claptoni laulu „Kõik on täpselt nii, kui peab". Laulu valik sobis oma sõnumi poolest hästi algavasse päeva. Pärast Keila Kooli direktori Mait Tõitoja sooje soove sai sõna Ene Üleoja, kes rääkis noortele lauljatele mehest, tänu kellele on Eesti muusikaharidus sellel auväärsel kohal kogu maailmas, nagu ta on – Heino Kaljustele. Kuna H. Kaljuste on n-ö Eesti relatiivse noodilugemismeetodi „isa", said osalenud koorid tunda professionaalset meetodi valdamist ja aru selle tõhususest. Kuusalu Keskkooli õpetaja Niina Esko õpetas mudilastele selgeks kevadise kaanoni.  Hirvo Surva oskuslikul juhendamisel omandasid lastekoorilauljad  K. A. Hermanni „Lauljate tervituse" 2019.a juubelilaulupeo repertuaarist.  Oli tõeliselt põnev ja hariv!

Konkursiosa oli samuti vahva, sest osalenud koorid olid näinud vaeva ja õppinud selgeks igaüks ühe H. Kaljuste laulu ja lisaks veel kaks-kolm meeleolukat numbrit. Lastekooride kavasse kuulus ka Gustav Ernesaksa looming. Võistluspinget polnud tunda, ehk veidi rohkem kokkuvõtmist nii lauljate kui nende juhendajate poolt. Kõik õnnestus suurepäraselt ja nagu lastekooride žürii esimees Hirvo Surva ütles, võitsid kõik koorid, kes viitsid vaeva näha ja julgesid üritusest osa võtta. Ajal, kui žürii arutas, kuidas auhindu jaotada, korraldas lauljatele vägeva rütmipeo Tallinna Ülikooli ja Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia muusikaõpetaja ühisõppekava üliõpilane ja Lagedi Põhikooli õpetaja Mari Soone.

Sel korral jagunesid kohad kõigi osalenute vahel selliselt:

Mudilaskoorid

Grand Prix – Kuusalu Keskkooli mudilaskoor (õp Niina Esko)

I koht – Laulasmaa Kooli mudilaskoor (õp Sille Ojastu)

II koht  - Saku Gümnaasiumi mudilaskoor (õp Diana Põld)

III koht – Ruila Põhikooli mudilaskoor (õp Reet Ristmägi)

Lastekoorid

I koht ja Grand Prix – Keila Kooli lastekoor (õp Kadi Härma)

II koht Kuusalu Keskkooli lastekoor (õp Taavi Esko)

III Saku Gümnaasiumi lastekoor (õp Inga Nurme)

Ükski üritus ei saa toimuda heade toetajateta. III H. Kaljustele pühendatud Harjumaa laste- mudilaskooride laulupäeva „Laula, laula, suukene!" toetasid Eesti Kultuurikapital, Harjumaa Omavalitsuste Liit, Koorijuhtide ja Muusikaõpetajate Harjumaa Ühendus, kirjastus Koolibri ja Keila Kool.

Ruila Põhikooli õpetaja Reet Ristmägi ütles kokkuvõtteks: "Milline üritus! Minu arvates üleüldse, et meil Eestis on viitsimisega õpetajaid, kes ajavad rõõmsa jonnakusega Kaljuste-joont (eelkõige pean silmas relatiivset solmisatsiooni, a cappellat, mitmehäälsust jne), on märkimisväärne ja kohutavalt oluline."

Muusikapäeva idee autorid ja läbiviijad on Harjumaa muusikaõpetajad Kadi Härma (Keila Kool) ja Aive Skuin (Loo Kool).