Keila Kooli sümbol

Keila Kooli sümboliks on põhjatäht.

KEILA KOOLI LOOMISLAUL

Uue maja avamiseks 21.12.2010

Tekst: Priit Oks

Meie kool saab uue kuue

Uue kantsi kõvema

Taevakuuba targema

Mis sest müürist kergitada

Ilmakõrgeks ehitada

Ega paljas kivi mõtle

Ega klassi kasvata

Elujärge arenda

Maja kogub vaimujõudu

Koondab mõtted mütsisse

Kool see kolib keti kaudu

Igaühe käeda kaudu

Igamehe meele kaudu

Tarkus tuleb teo kaudu

Meie linnul 4 jõudu

Meie mõtteil 4 tiiba

Põhjatiib on proovijaile

Idatiib on otsijaile

Lõunatiivas lustilained

Läänetiib on katsujaile

Üheskoos saab hingata

Julgust ringi kiigata

Meie lugu Põhjatähe kohta

Keila Kooli sümboliks on Põhjatäht, mis hakkas kooli tegevusi saatma 2010. aastast alates kui valmis Ehitajate tee 1 asuv koolimaja.

Logo käsiraamat ilmus 24. septembril 2010 ja sellest ajast alates on kooli ametlikel dokumentidel ja pidulikul staažimärgil Põhjatähe kuju.

Põhjatäht, kui läbi aegade teenäitaja meremeestele ja teelistele, sümboliseerib edumeelsust ja edasipürgimise tahet ning sihti, mille poole püüelda. Samas on see sümbol meie koolis maja keskpaik ning kindlaks kohtumispunktiks nii koolikaaslastele kui ka külalistele.

„Kohtume tähe juures!" on ütlus, mida ei saa valesti mõista või seda kusagilt mujalt otsida, kui aatriumist. See on meie uute õpilaste jaoks kooli avastamise alguspunkt. Kooli jaoks sümboliseerib Põhjatäht püsivust ja sihikindlust. Kui me vaatame öötaevasse ja leiame sealt Põhjatähe, siis ka järgmisel ööl leiame ta sealtsamast ja  kogu tähistaevas põhjapoolkeral näib tiirlevat tema ümber. Sama on kooliharidusega. See on kindel, ei kao ja seda ei saa keegi meilt ära võtta. Haridus on nagu Põhjatäht, mis näitab suunda kuigi suur maailm meie ümber tiirleb, pöörleb ja muutub.

Andmeid Põhjatähe e Põhjanaela kohta astronoomiast.

Väikese Vankri heledaim täht on Põhjanael. Kõik teised tähed tiirutavad tema ümber. Põhjanael on taevavõlvi põhi. Kõik, mis põhja all asub, on põhjas. Kindla asukoha tõttu on ta olnud äärmiselt oluline orienteerumisel, eriti meresõidul. ( A.Kuperjanov, Rattad, 11.04.01)

Põhjatähe traditsiooniline ladinakeelne nimi on Stella Polaris ehk Polaris.

Astronoomias on tähe süstemaatiline nimi α Ursae Minoris (lühendatult α UMi või Alpha UMi.

Kaugus Maast 323 valgusaastat. (2012. a Kanada Halifaxi ülikooli teadlase David Turneri täpsustatud andmetel.)

Põhjatähe e Põhjanaela järgi saab põhjapoolkeral (välja arvatud põhjapooluse lähedal) määrata põhjasuunda. See omakorda võimaldab kindlaks teha teised ilmakaared ning lihtsustab oluliselt öist navigeerimist. Põhjanaela järgi saab põhjasuuna kindlaks teha oluliselt täpsemini kui kompassi järgi, sest Maa geograafiline põhjapoolus ja magnetiline põhjapoolus ei asu kõikjal samas suunas. Eestis on nende pooluste vaheline hälve mõni kaarekraad, kuid leidub paiku, kus see on palju suurem. Põhjanaela abil saab täpset põhjasuunda määrata kaks korda (tähe)ööpäevas, siis kui täht asub alumises või ülemises kulminatsioonis

Põhjatähe ehk Põhjanaela asend taevakaardil.